LAMBİRİ – MASİF SİLİM & CİLA

LAMBİRİ-–-MASİF-SİLİM-&-CİLA

Lambiri birbirine geçen ahşap ürünlere verilen genel bir isin olup ortalama 2 santimetre kalınlığında , 8 cm genişliğinde olan ahşap kaplama malzemeleridir. Günümüzde bir çok lambri çeşidi mevcuttur ; dar fitilli,geniş fitilsiz,yalı baskı,balık sırtı ,ekli gibi adlarda ve görünümde lambiriler kullanmaktayız.

Lambiriler birçok ağaçtan elde edilebilirler.Kaplama sonrası mesleki tabirle dönmeyecek ve çalışmayacak her ağaca fitil çekip birbirine geçmesi sağlanabilir . İç mekan, teras ve balkon gibi alanlarda duvar-tavan kaplamaları olarak kullanılmaktadır. Lambiri doğru cila ve vernik kullanılarak uygulandığı alanda aydınlık bir ortam oluşturur.

Masif ahşap, ağaç kesildikten sonra ham tomruktan biçilerek elde edilen ahşaba denir. Kısaca ahşabın kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere masif ahşap tamamen doğaldır

Zamanla yıpranan, aşınan, kararan lambiri ve ahşap masif zeminler uygun yöntem ve tekniklerle yenilenebilir. Özel makinelerle yapılan silim ve cila ile zemin, tavan ya da duvar kaplamalarında ilk günkü parlaklık yeniden yakalanır. Aynı zamanda temiz hijyenik kullanım alanları oluşturulur.

Back to top
Size nasıl yardımcı olabiliriz?